Wśród turystów pojawiają się często osoby, którym nie zależy na leżeniu na plaży, chodzeniu po górach czy pływaniu kajakiem po mazurskich jeziorach. Gros z polskich i zagranicznych turystów lubi zabytki techniki, które nie tylko pozwalają na podróżowanie po naszym kraju, ale przede wszystkim dają możliwość zgłębiania wiedzy. O wielu z nich niektórzy nawet nie słyszeli, bo znajdują się w mało znanych miejscowościach lub są mało rozreklamowane. Aby je znaleźć, trzeba zatem być znawcą zabytków techniki.

Jednym z takich miejsc jest Czeladź. To właśnie tutaj można odnaleźć wiele zabytków, które albo zostały zapomniane przez turystów albo po prostu jeszcze ich nie odkryto. Jednym z nich jest Kopalnia o nazwie nawiązującej do najmniejszej planecie – Saturna. Powstała w XIX wieku. Przed jej powstaniem na tym terenie znajdował się folwark plebański. W roku 1869 został sprzedany Ludwikowi Kozłowskiemu – warszawskiemu adwokatowi, który rozpoczął poszukiwania węgla kamiennego. Odniósł sukces, ponieważ na 122 metrach wgłąb ziemi odnalazł pokłady owej kopaliny.
Przez lata kopalnia przechodziła z rąk do rąk, aby w roku 1899 trafić do rąk ostatnich właścicieli – Towarzystwa Górniczo – Przemysłowego „Saturn”. Osoby wchodzące w skład owego towarzystwa kupiły kopanie, aby uniknąć dodatkowych opłat za paliwo, które potrzebne było im do prosperowania innych przedsiębiorstw, w których posiadaniu byli. Na początku siedziba zarządu kopalni „Saturn” znajdowała się w Łodzi, dopiero w roku 1906 jej właściciele zadecydowali o przeniesieniu jej do Czeladzi, gdzie mieściła się kopalnia.

Prezentowany zabytek, to jedyne takie miejsce na Zagłębiu. Dla osób, którzy kochają stare budynki, ciekawa na pewno będzie, znajdująca się na terenie kopalni elektrownia. Odnaleźć w niej można nie tylko przepiękne i dobrze zachowane maszyny parowe, ale przede wszystkim szybowy wyciąg parowy, dzięki któremu pracujący pod ziemią górnicy mieli tłoczone powietrze, pozwalające im oddychać. Miejsce to jest naprawdę godne polecenia. Każdy turysta może zobaczyć w nim trochę historii i starodawnej technologii.