W naszym kraju jest wiele ciekawych miejsc, które pozwalają wiernym nie tylko się pomodlić, ale także przystanąć i zadumać się przy zbiorowych mogiłach poległych żołnierzy. Jednym z takich miejsc, jest Borów. Miejscowość położona nieopodal Zawichostu.

Pierwszym wartym zobaczenia zabytkiem jest Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja. Po raz pierwszy drewniany budynek kościoła wzniesiony został w roku 1465. Niestety ten uległ zniszczeniu i na jego miejscu (ten stoi do dziś) wybudowano kolejny kościół (w roku 1662). Aby świątynia mogła wyglądać tak, jak obecnie, była wielokrotnie odnawiana. Lata 50-te XX wieku, to remont kruchty oraz zakrystii.

Kościół zbudowano z drewna modrzewiowego. Wewnątrz można przyjrzeć się trzem ołtarzom w stylu rokoko. Przed kościołem warto podziwiać dzwonnicę wykonaną w XVII – XVIII wieku.
Będąc w kościele św. Andrzeja, warto przystanąć przy figurce św. Nepomucena, która stoi przed budynkiem sakralnym. Chwila modlitwy w tym miejscu z pewnością da wytchnienie podczas upalnych dni, ponieważ figura świętego postawiona została pod okazałą lipą. Pochodzi z I połowy XIX wieku.

Ciekawym widokiem będzie z pewnością przydrożna kapliczka, wyrzeźbiona w pniu drzewa. Przedstawia ona Chrystusa Frasobliwego, który spogląda na drogę. Kiedyś takie kapliczki tworzono przy pomocy rzeźb i obrazów wywieszanych na drzewach, obecnie postaci świętych rzeźbi się w samym pniu.

Borów znany jest historykom z największej pacyfikacji podczas II wojny światowej. Nie należy jednak zapominać, że przed nią odbyła się tutaj wojna polsko – bolszewicka, która także zebrała swoje żniwo. Właśnie dlatego stworzono tutaj pomnik poległych, przypominający o żołnierzach, którzy oddali swoje życie w tej bitwie. Ma kształt obelisku, który stworzony został z polnych kamieni. Na samym jego szczycie widnieje orzeł w koronie. Pomnika tego należy szukać w centrum wsi, u zbiegu ulic prowadzących do Annopola i Zaklinowa. Pomnik ten można rozpoznać po dwóch płytach na nim widniejących – jedną z nazwiskami mieszkańców, którzy polegli, drugą zaś z inskrypcją.