Free walking tour początkowo budził bardzo duże kontrowersje w branży turystycznej. Od 2014 roku nie trzeba już mieć licencji przewodnika, aby oprowadzać turystów, co początkowo było przyczyną frustracji wielu przewodników turystycznych.

Deregulacja zawodu przewodnika

Za sprawą deregulacji, która weszła w życie w 2014 roku, każdy może zostać przewodnikiem turystycznym. Do wykonywania tego zawodu nie są już potrzebne żadne kwalifikacje. W efekcie z roku na rok większą popularnością cieszy się free walking tour. Dla wielu osób z branży takie praktyki są nieetyczne i powodują, że niektórzy z licencjonowanych przewodników turystycznych musieli się przebranżowić, bo czuli się jak żebracy. Wielu z nich uważa, że takie osoby nie mają właściwego przygotowania merytorycznego. Czy tak jest naprawdę? Czy free walking tour to na pewno kiepski pomysł?

Przewodnik za napiwek?

Niektórzy porównują free walking tour m.in. https://freewalkingtour.com/ do grajka ulicznego, który zbiera do kapelusza, co nie jest do końca prawdą. Oczywiście turyści płacą tyle, ile chcą, choć najczęściej są to kwoty porównywalne do stawek licencjonowanych przewodników.

Nikogo już nie dziwi fakt pojawiania się osób z tabliczkami free walking tour w ciekawych turystycznie miejscach w Polsce i na świecie. Z takim przewodnikiem możesz zobaczyć np. Starego Miasta Kraków czy Warszawę. Przewodnik po skończonej wycieczce informuje zawsze turystów, że jeśli są zadowoleni, to prosi o datek.

Dla wielu przewodników czy pracowników muzeum free walking tour, to również problem z płaceniem podatków. W końcu turyści nie otrzymują żadnego paragonu czy faktury, co może powodować problemy z fiskusem.

Free Walking Tour Jako Wycieczki Expresowe

Free Walking Tour to często ekspresowe wycieczki. Mieliśmy okazję uczestniczyć w takiej po Krakowie oprowadzenie po 16 najważniejszych zabytkach trwało zaledwie 2 godziny (oczywiście bez wchodzenia do środka). Jest to świetny sposób na zwiedzanie z maluszkami, które bardzo szybko się nudzą, a rodzice chcieliby coś zobaczyć. Od 6 lat free walking tour cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych turystów.