Hotel w kwestiach konstrukcyjnych wymaga spełnienia kilku przepisów prawnych. Przed rozpoczęciem budowy lub zmiany użytkowanego już budynku warto się z nimi zapoznać. Z kolei w kontekście sprawowania usług hotelarskich należy zapoznać się z ustawą o usługach turystycznych. Wiedza na ten temat jest niezbędna do pełnoprawnego prowadzenia obiektu hotelowego.

Prawne aspekty i cel działania hotelu

Zadaniem osób, które prowadzą hotel jest zapewnienie turystom, swoim gościom w zależności od ich oczekiwań odpowiednich warunków pobytowych. Według obowiązujących przepisów prawnych istotą hotelarstwa jest gościnność. W tym celu należy zadbać o wygodę, standard i określony poziom świadczonych usług, zapewnić bezpieczeństwo pobytu gościom oraz dobrą atmosferę na czas ich pobytu. Możliwość spełnienia wszystkich warunków będzie zdecydowanie prostsze, jeśli zatrudnieni pracownicy posiadają wysokie kwalifikacje lub kierunkowe wykształcenie dla branży hotelarskiej.

Inwestycja w projekt hotelu

Zapewnienie odpowiednich warunków i świadczenie usług hotelarskich wymusza na osobie prowadzącej hotel zainwestowanie środków finansowych na jego budowę. Do urzeczywistnienia celu należy sporządzić choćby projekt małego hotelu, który będzie spełniał wszystkie zapisy prawne. Nazwanie budynku hotelem jest możliwe tylko wtedy, gdy posiada 10 pokoi, w tym większość jedno- i dwuosobowych wraz z usługami, które związane są z pobytem klientów. Projektowanie obiektów hotelowych musi opierać się na zapisach na rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z 2013 roku, obwieszczeniu Ministra Gospodarki z 2006 roku, a przede wszystkim musi być zgodne z prawem budowlanym.

Plan hotelu a sposób prowadzenia biznesu

Projektowanie hoteli musi zostać poprzedzone biznes planem hotelu. Rozpoczęcie w ten sposób działalności hotelarskiej będzie przemyślane. Przepisy Zagospodarowania Terenu mówią o konieczności pozyskania profesjonalnych porad od architekta. To on powinien odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości związane z kwestią budowy hotelu na danej działce nieruchomości. Dodatkowo odpowiednie rozplanowanie wnętrza jest ważne dla przyszłych zysków, a także pozwala na przygotowanie budżetu pod potencjalny koszt budowy obiektu. Projektowanie hoteli powinno być wiernym odzwierciedleniem wyobrażenia przyszłego hotelarza. Jeśli w zamyśle budynek miał posiadać określoną ilość pokoi, to zadaniem architekta jest stworzenie wizualizacji dostosowanej do oczekiwań swojego klienta.