Czeladź jest miejscem, w którym nie ma żadnego miejsca kultu chrześcijańskiego. Nie oznacza to jednak, że wierni odwiedzający to miejsce nie znajdą czegoś, co ich zainteresuje. Wręcz przeciwnie. Jest tutaj wiele kapliczek, które można zobaczyć i przede wszystkim, przy których można stanąć, podumać i się pomodlić. Poza kapliczką św. Rozalii, która wybudowana została po wojnie na zwór kapliczki św. Anny, można obejrzeć także Kapliczkę Chrystusa Zwycięzcy, która znajduje się za zabudowaniami mieszkalnymi ulicy Wojkowskiej.

Powstanie owej kapliczki datuje się na XIX wiek. Charakterystyczne dla nie jest to, że stworzona została na podstawie kwadratu. Jest to słup, który obudowany został zadaszonym murem. W środku odnaleźć można wnękę i broniącą znajdującej się w niej figury kratę, która zakończona jest łukiem. Na samym początku bytności kapliczki, znajdowała się w niej oryginalna rzeźba Chrystusa Zwycięzcy. Dziś jej nie ujrzymy – została umieszczona w skarbcu Kościoła św. Wojciecha w Czeladzi, zaś w kaplicy umieszczono jej replikę. Obok tej rzeźby znajduje się Matka Boska, która swe oczy wznosi ku niebu. Ma złożone dłonie, zaś jej ramiona okrywa peleryna.

Kapliczka w pierwszych latach swego istnienia była punktem strategicznym Czeladzi. Wyznaczała bowiem granice miasta, które przecinały się u skrzyżowania dróg prowadzących do Grodźca (w dzisiejszych czasach Będzina) oraz Przełajki (obecnie jest to część Siemianowic Śląskich) i oczywiście Wojkowic (jak wskazuje dzisiejsza nazwa ulicy, przy której mieści się prezentowany zabytek).

Ze źródeł, jakie odnaleźli uczeni, nie wynika jasno, kto był autorem (a zarazem fundatorem) kapliczki, jak również kiedy dokładnie powstała. Przyglądając się jednak stylowi, w jakim została wybudowana, można szacować, że był to najprawdopodobniej XIX wiek. Niemniej jednak, kapliczka zachowała się w stanie nienaruszonym po dziś dzień, dzięki czemu służy nie tylko mieszkańcom Czeladzi do modlitwy, ale także przyjezdnym wiernym, którzy chcą zanieść swoje prośby do Matki Boskiej i Chrystusa Zwycięzcy.