Kiedy wspomina się o Kole, wiele osób kojarzy nazwę tej miejscowości z umywalkami i innymi sanitariatami. Nie można się temu dziwić. W mieście tym bowiem istnieje fabryka produkująca tego typu rzeczy. Kiedy żądni wiedzy turyści przyjrzą się bliżej ceramice, jaką oferuje to miasto, okaże się, że są to nie tylko sanitariaty znane nie tylko w całym kraju, ale również na świecie.
Koło to miejsce, gdzie już w XVI wieku tworzono przepiękne ceramiki. Właśnie w tym okresie, na prawym brzegu Warty, która przecina to miasto, powstała garncarska osada, którą nazwano Zduny. Rok 1842, to czas, kiedy pochodzący z Poznania Józef Freudenreich otworzył w Kole fabrykę fajansu. Były to czasy, kiedy fabryka rozwijała się w szybkim tempie. Dbali o to kolejni właściciele z rodu Freudenreichów. Przez lata zbudowali oni bardzo mocną markę swojej ceramiki. To, co można było odnaleźć w fabryce, to przede wszystkim: zastawa stołowa oraz galanteria dekoracyjna. Przyglądając się wykonanym przez ten ród ceramikom, można zachwycić się różnorodnością kształtów i zdobień, jakie można odnaleźć w naczyniach sygnowanych nazwiskiem właścicieli fabryki fajansu, które zachowały się po dziś dzień.

W fabryce stosowano wiele technik, które nadawały charakterystyczny wygląd wyprodukowanym naczyniom. Można tutaj wymienić: nadruk, kalkomanię, ząbkowanie, stemplowanie, ale także malowanie ręczne i złocenie. Tych, którzy chcą podziwiać dzieła rodziny Freudenreichów, zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, gdzie można obejrzeć najwspanialsze eksponaty. Rok 1948 przyniósł dla fabryki Freudenreichów nacjonalizację, co oznaczało dla nich nie tylko zmianę nazwy na Zakłady Fajansu „Koło”, ale przede wszystkim rozszerzenie produkcji. Oprócz przepięknych fajansów, rozpoczęto w roku 1962 produkcję sanitariatów.

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku przynoszą dla fabryki kolejne zmiany. Wyodrębnia się z niej spółka Sanitec Koło, która zajmuje się typowo produkcją wyrobów sanitarnych. Cieszą się one popularnością, jak również najwyższą jakością po dziś dzień. Nie oznacza to jednak, że produkcja fajansu została zlikwidowana. Tę część fabryki przejął Zakład Pracy Chronionej – spółka Stanpol, która do dnia dzisiejszego produkuje piękne talerze, wazony, świeczniki i inne produkty użytku codziennego, które zachwycają każdą gospodynię domową.