Niewiele osób wie, że w Koninie, przy ulicy Mickiewicza (która za dawnych czasów nosiła nazwę ulicy Bóżniczej) można zobaczyć synagogę. Wiedzą o tym tak naprawdę Żydzi, którzy mieszkają w Koninie. Nie jest to jednak jedyny budynek, który jest dla nich ważny. Kolejnym, który budzi zainteresowanie mieszkańców oraz przyjezdnych jest Bet ha-midrasz – miejsce, w którym poza biurem gminy żydowskiej i domem dozorcy mieściły się także istotne dla Żydów łaźnia rytualna, domy modlitw „Chewra Szas” i „Bikur Chocim” oraz szkoła talmudyczna.

Wspomniany Bet ha-midrasz został ufundowany przez Zalmana Zandera. Powstał około roku 1880. Gminą żydowską był do wybuchu II wojny światowej, czyli do roku 1939. Niestety hitlerowcy nie mieli litości dla żydowskiej budowli. Dewastując dosłownie wszystko, urządzili w budynku magazyny. Tak bet ha-midrasz przetrwał wojnę oraz okres PRL-u, w którym również zrobiono z niego magazyn. Dopiero w latach 70-tych odzyskała swoje łaski. Oczywiście nie stworzono tutaj nic, co związane byłoby z Żydami, jednak budynek wyremontowano i przeniesiono do niego główną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. Niestety dewastacja budynku podczas wojny sprawiła, że nie posiada on już pierwotnego wyglądu. Niemniej jednak jest jedną z głównych trakcji Rynku w Koninie.

Przechadzając się po Konińskiej Starówce, możemy spotkać się z wieloma ciekawymi budynkami, które coś znaczą dla miasta lub po prostu są atrakcyjne dla turystów. Jednym z nich jest dom, który oznaczony został numerem 3. O ile numer nic nie znaczy, o tyle powinniśmy wiedzieć, że jest to jeden z dwóch domów, które jako pierwsze zostały wymurowane w Koninie. Historycy wiedzą, że do XVIII wieku, w Koninie budowano jedynie drewniane zabudowania. Dopiero po tym okresie zaczęły powstawać domy murowane. Pierwszym z nich jest właśnie dom przy Placu Wolności nr 3. Jest to parterowy budynek z prostymi oknami i drzwiami. Pokryty jest wysokim dachem, który kryje pod sobą poddasze mieszkalne. Obecnie w budynku tym znajdują się dwa sklepy. Turyści mogą wejść do sienie, która prowadziła do mieszkań i podwórza.