Planując wycieczkę do Skandynawii, powinno się wcześniej sprawdzić, w jakich miejscach szczególnie warto się zatrzymać. Należy zadać sobie pytanie, czy bardziej interesują nas długowieczne zabytki, zapierające dech w piersiach widoki, a może miejsca przepełnione śmiechem, gdzie nasza pociecha wybawi się za wszystkie czasy? Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wybrać więcej niż jedną kategorię, jeśli tylko pozwala nam na to czas. Poniżej znajdą Państwo propozycje ciekawych miejsc w Skandynawii, które warto odwiedzić podczas urlopu.

Skandynawskie zabytki

W Danii, w mieście Helsingør, znajduje się imponujący zamek Kronborg. W XV wieku rozpoczęto jego budowę z polecenia ówczesnego króla Danii, Szwecji i Norwegii Eryka Pomorskiego. Budowla szybko stała się perłą duńskiej architektury ze względu na wyjątkowe fortyfikacje, obecnie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Swoją wyjątkową popularność zawdzięcza tytułowemu bohaterowi Hamleta – dzieła Williama Shakespear’a. To właśnie tutaj rozgrywała się akcja dramatu, dlatego w XVIII wieku w obrębie zamku powstał ogród i symboliczny „Grób Hamleta”, który z pewnością muszą odwiedzić prawdziwi fani szekspirowskich dzieł. Warto też wspomnieć, że w 2000 roku zamek Kronborg został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Punkty widokowe w Skandynawii

Być w Skandynawii nie zobaczyć fiordów to ogromna strata. W samej Norwegii na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazło się aż siedem miejsc, w tym dwa z nich to fiordy – Geirangerfjord oraz Nærøyfjord. Ten ostatni może szczególnie spodobać się fanom Krainy Lodu, ponieważ posłużył za inspirację do stworzenia bajkowej krainy Arendelle. Został również zauważony przez National Geographic, który uznał go za numer jeden na świecie pod względem bogactwa naturalnego.

Geirangerfjord

Drugi norweski fiord znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – Geirangerfjord jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. W oddali są widoczne opuszczone farmy, w których żyli kiedyś norwescy rolnicy. Zdecydowanie warto kupić bilet na prom do Skandynawii i wybrać się właśnie w to miejsce, aby w pełni poczuć jego klimat.