Kiedy turyści szukają na mapie Polski przepięknych miejsc wartych odwiedzenia, nieczęsto zatrzymują się na Czeladzi. Trochę szkoda, bo miasto to, znajdujące się na Górnym Śląsku, ma do zaoferowania bardzo wiele. Zabytków, jakie tam się znajdują, nie znajdziemy w innych częściach naszego kraju. Jednym z nich jest Pałac Saturna – budynek należący do kompleksu, którego właścicielem było Towarzystwo Górniczo – Przemysłowe „Saturn”. Budynek ten wybudowany na styl neoklasycystyczny, składa się z trzech kondygnacji. Pałac ten, w latach świetności kopalni, był siedzibą biura Towarzystwa, w później dyrekcji kopalni „Saturn”. Budynek ten został wzniesiony na początku XX wieku – w 1910 roku. W pierwotnej wersji nie był tak potężny. Swój obecny kształt przybrał w latach 1922–23.

Aby pałac ten kojarzył się każdemu z kopalnią i jej nazwą, na ścianie frontowej został zamontowany portyk ukazujący Saturn – planetę, od której wzięła nazwę kopalnia. O tym, że jest to budynek należący do Kopalni, świadczy zegar, który otaczają postaci górników.

Zarówno pałac, jak i otaczający go Park nie był w dobrej kondycji. Dopiero intensywny remont, który trwał wiele lat sprawił, że obecnie miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów.
Aby budynek nie stał pusty, właściciel postanowił go odpowiednio wykorzystać. Można w nim znaleźć nie tylko pokoje dla gości czy centrum konferencyjno – biznesowe, ale przede wszystkim Termy Rzymskie. Dla osób, które zainteresowane są tym ostatnim dodamy, że termy znajdują się w podziemiach pałacu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Można tutaj odnaleźć nie tylko 12 łaźni, ale także wiele saun, które pozwolą turystom zrelaksować się i odpocząć. Można tutaj trafić do kwiatowych i ziołowych łaźni, jak również do sauny Cesarza, czy Kleopatry. Ciekawostką jest, że twórcy Term zbudowali je od podstaw, wzorując się na starożytnych zapiskach, ukazujących termy z Pompei.

Jeśli wizyta w termach zmęczy nas na tyle, że potrzebować będziemy wytchnienia, z pewnością da nam je restauracja znajdująca się w obiekcie.