Sandomierz to miasto z klimatem i wieloletnią tradycją. Charakterystycznym dla niego jest położenie. Leży przy zakończeniu Gór Świętokrzyskich, na nadwiślańskiej skarpie. Sandomierz jest miejscem, które przez wiele lat, pomimo obecności człowieka, nie było uznawane za ważne na mapie Polski. Dopiero w XI wieku wpisał się w mapę najważniejszych miejsc, jakie należały do ówczesnej Polski. Przez pewien czas władze państwa miały w nim swoją siedzibę. W późniejszych latach stał się stolicą Księstwa Sandomierskiego, w późniejszych czasach stolicą województwa świętokrzyskiego.

Sandomierz słynął z tego, że był drugą co do wielkości gminą żydowską W roku 1570 przyjęto w kamienicy Oleśnickich, znajdującej się przy rynku, „zgodę sandomierską”, która pozwoliła wyznawcom wielu religii opracować katechizm.

Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić to miasto, mogą podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny budynków, prostokątny rynek, w środku którego znajduje się renesansowy ratusz. Wokół niego widać przepiękne zabytkowe kamieniczki. Dla osób, które żądne są niezwykłych widoków, polecamy oglądać stary rynek podczas zachodów słońca. Możliwe to jest ze statków wycieczkowych, które pływają po Wiśle.

Ciekawym jest to, że podczas odnawiania Starego Miasta, połączone zostały stare piwnice, dzięki czemu turyści mogą spacerować Podziemną Trasą Turystyczną. Jest ona oblegana przez turystów. Trasa rozpoczyna się pod wcześniej wspomnianą kamienicą Oleśnickich.

Innym zabytkiem, który jest chętnie odwiedzany przez turystów jest Brama Opatowska. To właśnie przy niej można zadumać się, patrząc na przepiękne zakole Wisły i jego okolice. Jeśli ktoś interesuje się rekonstrukcją wydarzeń, warto tutaj przybyć w sezonie turystycznym w weekend, bowiem organizowane są właśnie w tym miejscu pokazy walk rycerskich oraz tańców renesansowych.
Miejsce dla siebie znajdą tutaj również osoby, które kochają przyrodę. Miasto to położone jest na siedmiu wzgórzach, pomiędzy którymi oko cieszą lessowe wąwozy. Dodatkowo przy samej granicy miasta odnajdziemy rezerwat geologiczny – przyrodniczy, który jest zakończeniem Gór Świętokrzyskich.