Górny Śląsk, to nie tylko kopalnie, które można zwiedzić. Jest tutaj ogromna ilość zabytków, które przyciągają mniejszą lub większą liczbę turystów – w zależności od pory roku, oraz miejsc, jakie dana grupa chce obejrzeć. Znajdą się tutaj także budowle dla wiernych, którzy przyjeżdżają, aby pomodlić się w różnego rodzaju intencjach.
Jednym z takich miejsc jest kapliczka św. Jana Nepomucena, znajdująca się w Sosnowcu (w dzielnicy Miłowice) u zbiegu ulic Brynicznej i Słonecznej. Wspomniana budowla została stworzona najprawdopodobniej w XIX wieku. Źródła jednak nie są zgodne, czy była to I czy II połowa.

Kiedy dojdziemy do wspomnianych wyżej ulic, naszym oczom ukaże się niewysokie wzniesienie, na którym stoi niewielka murowana i otynkowana kapliczka typu słupkowego, która po renowacji pokryta została współczesną ceramiczną dachówką. Kapliczka została osadzona na postumencie w kształcie schodków, które umożliwiają swobodne dojście do zabytku.
W środku kapliczki, jak wskazuje jej nazwa, znajduje się figura Św. Jana Nepomucena. Niestety nie jest to oryginalny posąg, a jedynie replika. Ten pierwszy, jak podają źródła, został zniszczony.

Kapliczka ta powstała w tym miejscu nie bez powodu. Nieopodal płynie bowiem rzeka Brynica, która jest wymieniana w legendach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Prawdą jest, iż rzeka ta po kongresie wiedeńskim w roku 1815, wyznaczała granicę między dwoma państwami: pruskim i rosyjskim, dziś zaś jest granicą regionalną Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Prezentowana kapliczka ma być symbolem upamiętnienia mordu na żołnierzach Powstania Listopadowego, którego dopuścili się Rosjanie, kiedy ci pierwsi próbowali przedostać się rzeką na teren Górnego Śląska.
Szacunek dla Narodowych Bohaterów, którzy zostali prawdopodobnie pochowani pod tą kapliczką zawsze będzie się im należał. Aby pamiętać o ich poświęceniu, na kapliczce wyryty został napis:

“TU SPOCZYWA 6 POWSTAŃCÓW LISTOPADOWYCH Z 1831 ROKU ORAZ NIEZNANI POWSTAŃCY STYCZNIOWI Z 1863 ROKU POLEGLI W WALCE O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”.