Poza przepiękną Bazylika, która wybudowana została w ramach podziękowania Maryi za jej uzdrowieńcze cuda, powodem budowy świątyni była także liczba wiernych codziennie przybywających do obrazu matki Boskiej Licheńskiej. Stary kościół, w którym znajdował się obraz nie był niestety w stanie pomieścić takiej ilości osób (około 20 tysięcy dziennie).

Będąc w Licheniu nie można zapominac równiez o przepięknym dzwonie – Maryi Bogurodzicy, który pojawił się na dzwonnicy w Licheniu Starym w roku 1997. Można go usłyszeć w każdy dzień, przed południem. Pomysłodawcą dzwonu, podobnie, jak Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej, był ówczesny proboszcz parafii – ks. Eugeniusz Makulski. Stworzono go we Włoszech. Jego ojcem był ludwisarz Enrico Campanni. Oficjalne poświęcenie miało miejsce 3 lata po jego przyjeździe do Polski – 25.06.2000 roku. Uczynił to Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski. Dzwon bijący w Starym Licheniu i czczący Matkę Boską jest na ten moment trzecim co do wielkości, po Zygmuncie znajdującym się Krakowie i Tuba Dei znajdującym się w Toruniu, dzwonem bijącym w Polsce oraz jednym z największych w Europie. Jego serce waży aż 400 kg, zaś sam dzwon waży ponad 14 ton. Średnica, jaką posiada wynosi 3,12 m.

Kiedy jest się w Starym Licheniu, nie sposób nie podziwiać tego cuda. Warto zatem wejść przed południem i obejrzeć to przepiękne wotum, jakie w hołdzie złożyli Maryi wdzięczni Polacy.
Kiedy posłuchamy dzwonu, warto wybrać się w dalsza podróż po Licheniu. To przepiękne miejsce posiada w sobie mnogą ilość zabytków, dzięki czemu turysta nie jest w stanie się tutaj nudzić. Kolejnym, który warto zobaczyć jest pomnik, jaki został postawiony dla upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej. Powstał on również z inicjatywy ks. Eugeniusza Makulskiego. Inwestorem tego przedsięwzięcia jest Międzynarodowy Związek Żołnierzy AK. Pomnik wykonano z brązu, natomiast widniejący na nim cokół z granitu. Na nim została wyryta cała historia Armii Krajowej. Pomnik można oglądać na przeciwko Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej.