Berlin, czyli stolica Niemiec i miasto położone niedaleko zachodniej granicy Polski, to miejsce, które corocznie odwiedza wielu turystów z całego świata. Szczególnie duża liczba turystów podróżuje tam, by zobaczyć pozostałości po II wojnie światowej i komunizmie. Co warto zwiedzić, będąc w Berlinie?

Muzea

Berlin jest miastem, w którym możemy zwiedzić bardzo ciekawe muzea. Jednym z nich jest Topografia Terroru, czyli muzeum zewnętrzne usytuowane w dawnych siedzibach Gestapo i SS. Oprócz tego warto odwiedzić Wyspę Muzeów w centrum Berlina, czyli kompleks muzealny, w którym znajdziemy Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stare Muzeum i Starą Galerię Narodową. Wyspa Muzeów znajduje się na Liście dziedzictwa kulturowego UNCESCO, a w jej zbiorach znajdziemy m.in. XIX-wieczne dzieła sztuki i okazy archeologiczne. Nie można również pominąć Muzeum Historycznego. Może zaskoczyć to, że w swoich muzeach Niemcy potrafią pokazywać zarówno dobre, jak i złe strony swej historii.

Reichstag

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie, potocznie zwany Reichstagiem, to siedziba Bundestagu – izby parlamentu Niemiec. Budynek powstał pod koniec XIX wieku i to właśnie tutaj wybiera się niemieckiego prezydenta. Budynek jest otwarty dla turystów, którzy mogą m.in. zwiedzać kopułę budynku.

Brama Brandenburska

Jedno z najpopularniejszych miejsc w Berlinie to oczywiście słynna XVIII-wieczna Brama Brandenburska, która uznawana jest za symbol zjednoczenia Niemiec. W 2002 roku Brama przeszła renowację, dzięki czemu każdy turysta może ponownie cieszyć się pięknem tego wyjątkowego symbolu państwa niemieckiego.

Pozostałości Muru Berlińskiego

Będąc w Berlinie, warto udać się na wycieczkę szlakiem Muru Berlińskiego. Najdłuższy zachowany fragment Muru znajdziemy przy Bernauer Straße, kolejny znajduje się na terenie Topografii Terroru, a najbardziej znaną pozostałością Muru Berlińskiego jest East Side Gallery, czyli pomnik znajdujący się w okolicy Dworca Wschodniego będący symbolem wolności, pokryty malunkami artystów z całego świata.