Położone w południowej Finlandii Helsinki nie są tak często odwiedzanym miejscem, jak sąsiednie kraje skandynawskie, lecz zdecydowanie warto pojechać do tego miasta, by poznać jego historię i usłyszeć niesamowity język fiński!

Suomenlinna

Twierdza Suomenlinna została zbudowana w XVIII wieku przez Szwedów. Dawniej jej zadaniem była obrona miasta przed atakami, dziś służy jako miejsce zabytkowe i kompleks muzealny chętnie odwiedzany przez turystów. Suomenlinna została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i znajduje się na obszarze sześciu wysp. Co ciekawe, Suomenlinna oznacza w języku fińskim „twierdzę fińską”, natomiast Szwedzi nazywają ją Sveaborg, co oznacza „twierdzę szwedzką”.

Kościół Temppeliaukio

Jeden z najpopularniejszych gmachów w całej Finlandii to nowoczesny kościół Temppeliaukio, który został zbudowany w 1969 roku. Kościół wykuto w granitowych skałach, a charakteryzuje się on doskonałą akustyką. Kościół Temppeliaukio oświetla naturalne światło słoneczne. Ogromna budowla ma 750 miejsc siedzących.

Skansen na wyspie Seurasaari

Na znajdującej się w Helsinkach wyspie Seurasaari możemy zwiedzać niesamowity skansen, w którym znajdziemy ok. 90 budynków pochodzących z różnych części Finlandii. Dzięki temu każdy zwiedzający może zobaczyć całą architekturę Finlandii z przełomu wieków w jednym miejscu. Skansen jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Helsinkach, gdzie można odpocząć, poznawać historię i cieszyć się bliskością natury.

Linnanmäki

Aby odpocząć od zwiedzania, warto udać się do parku rozrywki Linnanmäki, najsłynniejszego lunaparku w całej Finlandii. To miejsce spodoba się nie tylko dzieciom, lecz również dorosłym.

Kaplica Kamppi (Kampin kappeli)

Kaplica Kamppi, znana jest również pod nazwą Kaplica Ciszy, gdyż powstała, by przypominać mieszkańcom Helsinek o tym, by nie poddawać się pędowi świata i znaleźć czas na wyciszenie, kontakt z Bogiem i zebranie myśli. Drewniana kaplica powinna być odwiedzona przez wszystkich, którzy marzą o chwili wytchnienia od otaczającego ich zgiełku współczesnego świata.