Zamieszkana przez naszych sąsiadów Praga jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast Europy. Co kryje w sobie stolica Czech?

Muzea

Spośród wielu praskich muzeów warto odwiedzić Galerię Narodową, której zbiory można oglądać aż w 9 różnych miejscach, a w każdym z nich znajdują się inne eksponaty. Gratką dla wszystkich fanów malarza Alfonsa Muchy jest natomiast Muzeum Muchy, w którym znajdziemy jego dzieła oraz prywatne fotografie. Miłośnicy historii nie mogą pominąć jednego z najważniejszych muzeów w Pradze, czyli Muzeum Żydowskiego, na które składają się synagogi, cmentarz żydowski, Sala Obrzędowa oraz archiwum.

Stare Miasto

Praga słynie z pięknego Starego Miasta, na którym znajdziemy Rynek staromiejski (na wieży ratusza widnieje słynny Orloj, czyli XV-wieczny zegar astronomiczny), Uniwersytet Carolinum, dawne kolegium jezuickie Clementinum, Kościół NMP, Kościół św. Marcina, zespół klasztorny św. Agnieszki, Teatr Stanowy (Stavovské divadlo) i Most Karola. XV-wieczny Most Karola łączy dwie dzielnice Pragi: Stare Miasto i Malá Strana. Ze względu na jego wiek, po moście można poruszać się jedynie pieszo.

Zamek na Hradczanach

Czeski zamek na Hradczanach został wpisany do księgi rekordów Guinessa jako zamek zajmujący największą powierzchnię na świecie. W zamku mieszkali niegdyś królowie Czescy. Na jego terenie znajduje się m.in. słynna Katedra św. Wita oraz Złota Uliczka, na której dawniej mieszkał Franz Kafka. Dziś Złota Uliczka nie jest już zamieszkiwana, znajdziemy tam natomiast wystawy i sklepy, chętnie odwiedzane przez turystów. Za zwiedzanie Zamku pobierana jest opłata.

Ściana Johna Lennona

Nie tylko w Liverpoolu i Nowym Jorku znajdziemy miejsca związane z Johnem Lennonem. W dzielnicy Malá Strana możemy zobaczyć ścianę, na której od lat 80. XX wieku nieustannie powstaje graffiti. W okresie komunizmu przeciwnicy wypisywali na ścianie skargi i hasła nawołujące do pokoju i miłości. Ściana Johna Lennona do dziś zapełniana jest nowymi malunkami i jest symbolem młodzieńczych ideałów i wolności.