Stolica Litwy to miejsce, w którym znajduje się wiele ośrodków polskiej kultury i nauki. Co każdy Polak powinien zobaczyć w Wilnie?

Muzea

Na zainteresowanych historią najnowszą czeka Muzeum Ofiar Ludobójstwa, jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w stolicy. Miejsce to nazywane jest również Muzeum KGB, z uwagi na to, że mieści się w dawnej siedzibie Gestapo i KGB. Miejsce to jest ponure, lecz warte zobaczenia. Jeśli jednak szukacie w Wilnie rozrywki, udajcie się do Muzeum Pieniądza, gdzie poznacie nie tylko aktualne ciekawostki dotyczące pieniędzy, lecz również starożytne formy płatności. Muzeum Pieniądza jest częściowo interaktywne. Baszta Giedymina to kolejne miejsce warte odwiedzenia. Znajdziemy tu Muzeum Zamku Górnego, gdzie możemy zobaczyć m.in. broń rycerską, zbroje, sztandary Krzyżaków, a także schemat Bitwy pod Grunwaldem. Doskonałą zabawą dla całej rodziny może się natomiast okazać Vilnil, czyli wspaniałe Muzeum Iluzji, w którym możemy zrobić sobie zdjęcia z niezwykłymi obrazami i eksponatami. Polacy powinni również odwiedzić Muzeum Adama Mickiewicza znajdujące się w jego mieszkaniu.

Kościół św. Anny

Gotycki kościół powstał na przełomie XV i XVI wieku i tak spodobał się Napoleonowi, że ten pragnął przenieść go do Paryża. Na szczęście Kościół św. Anny wciąż stoi w Wilnie, dzięki czemu możemy go zwiedzić lub udać się na modlitwę. Przed kościołem znajduje się pomnik Adama Mickiewicza.

Ponary

Tę dzielnicę Wilna warto odwiedzić, by uczcić pamięć ofiar, które zginęły tam podczas II wojny światowej. W lesie w Ponarach zginęło ok. 100 tys. osób, wśród których znajdowali się głównie Polacy i polscy Żydzi. W tym cichym i ponurym miejscu znajdziemy pomniki upamiętniające śmierć ofiar Niemców i współpracujących z nimi Litwinów.

Stare Miasto

Po zwiedzaniu smutnych historycznych miejsc warto odetchnąć i udać się na spacer po przepięknym Starym Mieście, gdzie znajdują się liczne zabytkowe kościoły i kamienice. W bramę miejską wbudowana jest kaplica Ostrobramska, na której możemy ujrzeć obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.