Czeladź, to nie tylko kopalnia i zabytki znajdujące się wokół niej. Okazuje się bowiem, że przyglądając się bliżej wszystkiemu, co znajduje się w tym mieście, znajdziemy także zabytki sakralne, które z chęcią zobaczą turyści lubiący tego typu budowle. Jedną z nich jest Kapliczka św. Rozalii, wybudowana w połowie XX wieku.

CI, którzy interesują się historią i sakralnymi budowlami, mogą dopatrzyć się podobieństwa wspomnianej Kapliczki św. Rozalii do budowli mieszczącej się niegdyś u zbiegu ul. Grodzieckiej i Będzińskiej – kapliczki św. Anny (wybudowana w latach 1892 – 94), która najprawdopodobniej została zniszczona na początku wojny przez hitlerowców. Okazuje się, że się nie pomylą, bo istniejący po dziś dzień zabytek jest kopią owej nieistniejącej już kapliczki.

Po wojnie mieszkańcy Czeladzi postanowili odbudować zniszczoną kapliczkę, zmieniając jednak świętą, do której wezwania będą zanosić. Stąd zamiast kapliczki Św. Anny powstała Kapliczka Św. Rozalii. Wrota, które zachowały się z poprzedniej budowli (z wizerunkiem świętej) zostały przeniesione do pobliskiego kościoła św. Stanisława.

Omawiana kapliczka została wzniesiona na planie prostokąta. Budujący ją ludzie, postanowili stworzyć murowaną i otynkowaną budowlę, którą pokryli półszczytowym dachem. Na kalenicy owego dachu powstała wieżyczka, umożliwiająca wstawienie tam sygnaturki. To, co odróżnia kapliczkę od pierwowzoru, to znajdujące się w niej drzwi. Wierni odwiedzający to miejsce ujrzą bowiem zamiast wrót, jednoskrzydłowe drzwi płycinowe, które u samej góry posiadają niewielkie okienko. Może ich również zdziwić fakt, że przy kapliczce będą się modlić do św. Rozalii, zaś w ścianie szczytowej kapliczki ujrzą wykonaną w drewnie płaskorzeźbę św. Anny z Marią. Nie martwcie się jednak, obraz świętej (święta Rozalia była orędowniczką podczas zarazy), której dedykowaną prezentowaną budowlę, znajduje się wewnątrz, wraz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Pozostałe wyposażenie kapliczki pochodzi z początków XX wieku.

Zachęcamy wiernych do obejrzenia tej budowli, pomodlenia się przy niej za szczęście bliskich.