Norwegia to jedno z najrzadziej zaludnionych państw w Europie (zaraz po Islandii). Do stolicy Norwegii, czyli Oslo, wyjeżdża coraz więcej Polaków, by zacząć tam nowe lepsze życie. Jednak Oslo to również piękne miasto, które warto odwiedzić, podróżując po Skandynawii.

Muzea w Oslo

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc jest Park Vigelanda, gdzie znajdziemy 212 rzeźb przedstawiających 600 postaci. Fanom Skandynawii na pewno przypadnie do gustu Muzeum Ekspedycji Polarnych Fram, gdzie zobaczymy eksponaty (w tym ogromną łódź) i poznamy historie uczestników ekspedycji. Wielu turystów odwiedza także Muzeum Łodzi Wikingów, w którym można zobaczyć trzy autentyczne wikińskie łodzie i znalezione przy nich przedmioty. Miłośnicy Norwegii powinni oczywiście odwiedzić Norweskie Muzeum Ludowe będące równocześnie skansenem. Skansen jest otwarty dla turystów przez cały rok i znajduje się w nim 155 budynków. W Oslo znajduje się również najstarsze na świecie Muzeum Narciarstwa (założone w 1923 roku) leżące przy skoczni Holmenkollbakken. Miłośnicy sztuki mogą natomiast udać się do Muzeum Muncha lub Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet).

Pałac Królewski

Oslo szczególnie warto odwiedzić 17 maja, podczas narodowego święta Norwegii. Wtedy właśnie mamy okazję zobaczyć słynne pochody Norwegów ubranych w stroje narodowe. W przeciwieństwie do Polaków Norwegowie hucznie i radośnie obchodzą swoje święto narodowe, a tego dnia możemy również zobaczyć rodzinę królewską na balkonie Pałacu, z którego pozdrawia tłumy.

Natura

Norwegia słynie z pięknych widoków i nie trzeba wcale jechać na północ, by delektować się bliskością natury. W Oslo możemy delektować się ciszą przy Oslo Fjord, odpocząć i pospacerować przy jeziorze Sognsvann, podziwiać panoramę Oslo z Ekebergparken (w którym znajdziemy również niesamowite rzeźby) oraz znaleźć chwilę relaksu w centrum miasta w Ogrodzie Botanicznym, gdzie znajduje się również Muzeum Historii Naturalnej. Zwiedzanie Oslo to doskonała alternatywa dla wycieczek po najpopularniejszych miastach Europy.