Opowiadając o Sompolnie, od razu na myśl przychodzą dwie miejscowości, które mieszczą się nieopodal miasteczka, a w których również można zobaczyć przepiękne zabytki. Pierwszym z miejsc, które można z całym sercem polecić jest wioska o nazwie Wierzbie. Mieści się tutaj pałac pochodzący z XIX wieku. Jego właścicielami byli członkowie rodziny Krzymuckich. Prze wybuchem II wojny światowej, w pałacu mieszkał i zarządzał nim Józef Krzymucki. Po wojnie rodzina nie odzyskała swojej posiadłości, przeszła ona w ręce Państwowych Gospodarstw Rolnych. Pałac przerobiony został na mieszkania dla pracowników ówczesnych PGR-ów. Rodziny pracujące w PGR-ach opuściły budynek na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Od tego czasu nikt nie zajmował się pałacem, a ten popadał w ruinę. Na ten moment pałac wykupiła osoba prywatna.

W kolejnej wiosce, która leży nieopodal Sompolna – Ignacewie, turyści mogą zobaczyć powstańczy pomnik. Jest to budowla upamiętniająca tych, którzy walczyli w powstaniu styczniowym. To powstanie było szczególne, ponieważ nie było tutaj zbrojnych wojen i kampanii nawołujących do walki. Opierało się ono głównie na partyzantce, dzięki której nasi rodacy z lepszym lub gorszym skutkiem nacierali na zaborcę. Partyzanci byli tak wyszkoleni, że nie dali złapać się regularnej armii. Nawet, jeśli ta ich wytropiła, to CI znikali, jak gdyby nigdy nic i atakowali zaborcę w zupełnie innym miejscu. Wiele bitew zostało stoczony we wschodniej Wielkopolsce. To właśnie je, a w szczególności dwa z nich upamiętnia pomnik, na jaki można natknąć się we wsi Ignacewo.

Jedną z bitew, jaką stoczył z Rosjanami Generał Edmund Taczanowski była ta pod Ignacewem. Miała miejsce 8 maja, kiedy to niewielki oddział partyzantów (1400 osób) stoczył walę z 4-tysięczną armią wroga, która posiadała 8 armat. Niestety Polacy nie wygrali tej bitwy. Wielu zginęło, kilkudziesięciu spłonęło żywcem, a 100 zostało rannych. Nie poddali się jednak. Miesiąc później nasi partyzanci znowu zaatakowali – tym razem pokonali wroga.

Właśnie na cześć tych dwóch bitew powstał obelisk upamiętniający powstańców.