Osoby, które zwiedzają Polskę w poszukiwaniu sakralnych obiektów godnych obejrzenia, powinny trafić do Sompolna. Tutaj bowiem znajdują się trzy budynki sakralne, które z pewnością ich zachwycą. Mową tutaj o Kaplicy „Na puszczy”, która mieści się około 2 km od centrum miasta, zbiorze ewangelickim z XIX wieku oraz Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.
Pierwszy obiekt odnajdujemy na ulicy Bankowej. Znajduje się tutaj drewniana kaplica, której patronem jest św. Hieronim. Kaplica nazywana jest inaczej „Kościołem Na Puszczy”. Nazwa ta wzięła się oczywiście od położenia owej budowli – znajduje się ona bowiem w małym lasku. Jak donoszą źródła, wzniesiono ją w XVIII wieku. W ołtarzu głównym można odnaleźć obraz św. Hieronima pochodzący z tego samego wieku. To, co może zdziwić turystów, a nawet niektórych odstraszyć, to fakt, że owa kaplica otoczona jest niestety zniszczonymi grobami, które pochodzą z XIX i XX wieku. Zachwycać jednak może stary drzewostan, który okala mały kościółek. Wszystkie te elementy z jednej strony tworzą przepiękny obraz, z drugiej zaś te zaniedbane groby mogą powodować, że nie chce się wchodzić na teren kościoła.

Choć odrobinę zaniedbany, to naprawdę warty zobaczenia. W Sompolnie znajduje się, pochodzący z XIX wieku, kościół ewangelicko – augsburski, który wybudowany został połowie XIX wieku. Jego projekt przygotował znany wówczas architekt – Bonifacy Witkowski. Budynek ten doskonale oddaje późnoklasycystyczny styl, jednak opadające tynki przypominają, iż zabytkowi przydałaby się renowacja.

Ostatnim z sakralnych obiektów, jakie możemy odnaleźć na terenie Sompolna jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Oczywiście jego dzisiejszy wygląd nie oddaje tego, co zostało stworzone w XIX wieku. Wówczas kościół posiadał styl typowo neogotycki. Niestety w XX wieku został przebudowany, przez co, jego neogotycki styl został zaburzony. Obecnie turyści mogą porównać sobie wygląd z XIX i XX wieku, ponieważ kościół posiada dwie części. Nowsza została stworzona dzięki projektowi Bronisława Awgula. To, co może zainteresować historyków, to tablica upamiętniająca poległych w latach 1918 – 1920 mieszkańców Sompolna. Tablica widnieje na kościele od roku 1930.