Województwo wielkopolskie wbrew pozorom posiada w swym zasięgu małe, ale piękne miejscowości. Nieopodal Koła, na trasie Poznań – Warszawa (droga krajowa nr 92), mieści się Kościelec – mała miejscowość, która kryje w sobie przepiękne zabytki. Jednym z nich jest, znajdująca się niedaleko kościoła św. Andrzeja, figura św. Jana Nepomucena. Figurę łatwo odnaleźć w przepięknym parku, ponieważ usytuowano ją na bogato zdobionym cokole. Ufundował ją w XVIII wieku hrabi Rafał Gurowski.

Obok wspomnianego parku znajduje się godny polecenia pałac. Wybudowany został w XIX wieku. Okalający go park krajobrazowy robi niesamowite wrażenie. Dodatkową atrakcją mogą być ruiny murów warownych, w których odnajdziemy grotę. Kościelec na przełomie X i XI i wieku był centrum osadniczym i administracyjnym. Po dziś dzień zachował się, choć w zmienionej formie, wybudowany tutaj w XII wieku kościół parafialny.

Miejsce to jest szczególne. Znajduje się tutaj bowiem jeden z najpiękniejszych i zapierających dech w piersiach zespół rezydencjonalny mieszczący się w XIX wieku w Królestwie Polskim. Zadbał o to Aleksander Henryk von Kreutz, syn Gwalberta Cypriana, który to otrzymał Kościelec za zasługi i wieloletnią służbę w amii rosyjskiej. Zespół ten, to nie tylko wspomniany pałac, ale także znajdujące się w parku przypałacowe budowle, z meczetem i minaretem na czele. Turyści znajdą tutaj również sztuczne ruiny zamku, w których znajdują się różnorodne tunele i grota (można było do niej swego czasu wpływać łodzią). Kiedy w Polsce wybuchła I wojna światowa właściciele zamku uciekli do Sankt Petersburga, a całość przeszła we własność polskiego skarbu państwa. Przez lata w pałacu mieściły się róże placówki oświatowe, zaś podczas II wojny światowej pałac zajęło gestapo. Po wojnie o budynek nikt nie dbał, więc powoli popadał w ruinę. W 2007 roku gmina postanowiła oddać pałac oraz park w ręce Zespołu Szkół Plastycznych z Koła. Jej właściciele przeprowadzili tu gruntowny remont, przystosowując pałac pod szkołę, która działa tutaj od 2016 roku.