Niektórzy z Polaków nie wiedzą nawet, gdzie leży Koło i że w ogóle takie miasto istnieje. Okazuje się jednak, że istnieje. Położone jest w województwie wielkopolskim. Koło jest miejscem, które kryje w sobie wiele cennych zabytków, o których nie wiedzą nawet jego mieszkańcy. Opowiemy wam o kilku z nich, dzięki czemu (mamy nadzieję) będziecie chcieli odwiedzić tę osadę i osobiście sprawdzić, jak w niej jest pięknie.

Jednym z zabytków, który jest niedoceniany przez mieszkańców, a który turystom kochającym architekturę zapiera dech w piersiach jest kamienica, która umiejscowiona jest przy ulicy Sienkiewicza i ul. Freudenreicha. Owa kamienica wybudowana została w 1912 roku, posiada cechy klasycystyczne. Jak wspomnieliśmy wyżej, dla wielu mieszkańców miasta jest to zwykły budynek, jednak przyglądając się je bliżej, można odkryć prawdziwe dzieło sztuki.
Kolejnym architektonicznym zabytkiem, który pokochają turyści jest Kościół Ewangelicki pod wezwaniem Opatrzności Bożej. Budowlę wzniesiono pod koniec XIX wieku, przeważa w niej styl neogotycki. Kościół służył wiernym w latach 20 XX wieku, jednak podczas II wojny światowej został zniszczony. Dopiero pod koniec XX wieku, zabytek ten został odbudowany.
Obok kościoła możemy odnaleźć także pastorówkę wybudowaną w stylu klasycystycznym , w której niegdyś mieszkali księża. Obecnie budynek ten pełni rolę Publicznej Biblioteki Miejskiej. Obiekt ten wpisany jest do rejestru zabytków. Uczyniono to w roku 1990. Pierwsze lata istnienia biblioteki w pastorówce datuje się na wiek XIX. W XX wieku można w tym budynku było odnaleźć kilka bibliotek, które zostały zamknięte podczas II wojny światowej. Po tym starszym dla Polski okresie w pastorówce na nowo została otwarta najpierw Miejsca, a w późniejszych latach – Powiatowa Biblioteka Publiczna.

Wspomniane zabytki są tylko namiastką tego, co można zobaczyć w niewielkim Kole. Ci, którzy interesują się historią i zabytkami, z pewnością i przyjemnością opowiedzą przybywającym do tego miasta turystom o jego historii i miejscach, które warto zobaczyć.