Osoby, które podziwiają piękne zagraniczne krajobrazy, nie zdają sobie często sprawy z tego, że w naszym kraju również można podziwiać cudowne widoki. Jednym z miejsc, które śmiało można zaproponować turystom są Góry Świętokrzyskie i znajdujący się w nich Świętokrzyski Park Narodowy.

Wspomniany Park charakteryzuje się tym, że można w nim zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy występujące w owych górach. Aby te przepiękne miejsca zachowały się bez ingerencji człowiek i cieszyły oczy turystów, już w latach dwudziestych ubiegłego wieku rozpoczęto budowę rezerwatów, które mają na celu ochronę najbardziej wartościowych części Gór Świętokrzyskich.
To, co może zaciekawić turystę wędrującego po Górach Świętokrzyskich, to przede wszystkim ich unikatowa roślinność. Zanim wspomniane góry zostały poddane gospodarce człowieka, można było tutaj odnaleźć przepiękne cisy. Niestety już w XVI wiek skutecznie je wytrzebiono. CI jednak, którzy chronią przyrodę postarali się o to, aby te przepiękne drzewa pojawiły się na nowo w Górach Świętokrzyskich. Dzięki nim można doliczyć się obecnie ponad 700 drzew tego gatunku. Poza pięknymi cisami, turyści mogą zapoznać się z cudowną roślinnością górską, która z pewnością podnosi walory turystyczne i przyrodnicze parku. Rośliny, jakie można odnaleźć w tym miejscu, to przede wszystkim czosnek niedźwiedzi, miesięcznica trwała, przetacznik górski czy omieg górski (jedyny gatunek wysokogórski, który upodobał sobie niższe partie gór).

W Górach Świętokrzyskich, jak większość wie z lekcji geografii, znajduje się Łysa Góra, inaczej nazywana Świętym Krzyżem. Maszerując po tym kompleksie gór, śmiało możemy odwiedzić muzeum przyrodnicze, która znajduje się na terenie dawnego opactwa Benedyktynów. W muzeum wystawiona jest makieta całego Parku Narodowego oraz przedstawione są rośliny, jakie możemy odnaleźć wśród szlaków. Poza tym, po drodze z opactwa można zajrzeć do Radiowo – Telewizyjnego Centrum Nadawczego. Istnieje ono w tym miejscu nie bez przyczyny – okazuje się, że jest jednym z najlepszych punktów pokrycia sygnałem.