Stolica Węgier od lat cieszy się popularnością wśród turystów. Budapeszt jest jednym z najmocniej zaludnionych miast w Europie i miejscem, w którym kwitnie kultura. Co warto zobaczyć, będąc w Budapeszcie?

Parlament (Országház)

Symbol Budapesztu i miejsce, które trzeba zobaczyć to gmach parlamentu. Országház to jeden z największych budynków parlamentu na świecie. Jest on otwarty dla turystów, którzy oprócz sal mogą zwiedzać również podziemne muzeum.

Wzgórze Zamkowe

Na słynnym Wzgórzu Zamkowym znajdziemy wiele turystycznych atrakcji. To właśnie tutaj znajduje się Kościół Macieja, który znany jest również jako Budzińska Świątynia Koronacyjna ze względu na to, że w jej wnętrzu odbywała się koronacja węgierskich królów. Obok Kościoła Macieja możemy zobaczyć słynną Basztę Rybacką będącą doskonałym punktem widokowym na panoramę Pesztu i Dunaju. Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się także Stare Miasto ze swoimi pięknymi uliczkami i zabytkowymi kamienicami oraz Zamek Królewski, w którym dziś mieszczą się Biblioteka Narodowa i muzea.

Łaźnie lecznicze

Budapeszt to miejsce bogate w uzdrowiska. Jeśli masz kłopoty ze zdrowiem lub chcesz po prostu zażyć zdrowotnych kąpieli, udaj się do jednej z budapeszteńskich łaźni. Najpopularniejszym i największym w Europie kompleksem łaźni i term jest Łaźnia Széchenyiego (Széchenyi gyógyfürdő). Kąpiele w tym miejscu są szczególnie polecane osobom, które cierpią na schorzenia stawów i nerek. Astmatycy i osoby z problemami z krążeniem powinni natomiast wybrać Gellért gyógyfürdő, czyli Łaźnię Gellerta. Oprócz tego możemy skorzystać z Łaźni św. Łukasza (Szent Lukács Gyógyfürdő) i Łaźni Rudas (Rudas gyógyfürdő).

Wielka Synagoga (Nagy Zsinagóga)

Największa w całej Europie synagoga znajduje się właśnie w Budapeszcie, a do jej wnętrza może wejść nawet 3000 osób! Synagoga została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku, lecz wysadzono ją niedługo przed rozpoczęciem II wojny światowej. Budynek na szczęście odbudowano i od 1996 roku znów jest otwarty dla wyznawców i turystów.